אינסטלציה

אינסטלציה

משרדנו מתכנן מערכות מי צריכה (קירור/חימום), מערכות מחזור מים ותשתיות ביוב וניקוז פרטיות ועירוניות. התכנון נעשה על פי חוקי הבנייה והוראות של משרד הבריאות והרשויות השונות .

תכנון אינסטלציה

תכנון אינסטלציה

במידה ויש לכם ההזדמנות לדאוג לתכנון האינסטלציה בבית שלכם בעצמכם, מדובר בהזדמנות של פז. בניגוד לדירות יד שנייה או לדירות קבלן, בדירה או בבית פרטי שאתם בונים מאפס ישנה האפשרות לדאוג למערכות אינסטלציה ברמה גבוהה של חומרי גלם, תכנון והתאמה לסביבת המחיה.

למערכות אינסטלציה יכולה להיות השפעה קריטית על איכות החיים, ולעיתים תכנון לא נכון שלהן עלול להוביל לסבל מתמשך ולאף לעלויות גבוהות ופגיעה מסיבית ברכוש (אם לא יותר מכך, חס וחלילה). מערכות האינסטלציה, בין אם בבית הפרטיים ובין אם במבנים תעשייתיים או מסחריים הן המרכיבים החשובים ביותר בכל מבנה, ואת פירותיו של תכנון אינסטלציה טוב אפשר לקטוף בטווח הקצר, אך גם בעוד עשרות שנים.

למה בעצם צריך תכנון אינסטלציה?

על אף המחשבה הרווחת שמערכות אינסטלציה הן מערכות מקובעות ופשוטות, כאלו שאין יותר מדי מה להתעסק איתן ופשוט צריך להבין איך משלבים אותן במבנה הקיים או הנבנה בצורה הפשוטה והזולה ביותר, המציאות מתבררת כמורכבת יותר מזה. בניגוד למערכת החשמל בבית, לדוגמה, שמאפשרת גמישות מסוימת לאחר ההתקנה (כמו משיכת שקע נוסף, או תוספת תאורה), מערכת אינסטלציה שתוכננה לא טוב עלולה להקשות על חייכם ולהעיב על חוויית המגורים בבית. תכנון אינסטלציה כולל מספר רב של אספקטים, שרק איש מקצוע מנוסה ואמין יוכל להדריך אתכם במבוך שלו.

בין הפרמטרים הנשקלים בתהליך ניתן למנות את מספר נקודות המים בבית ומיקומיהם, גודל המטבח, מספר חדרי שירותים, כמות האנשים בבית, תשתיות ביוב ומים באזור, השיפוע שבו נמצא המבנה, אילוצים סביבתיים נוספים במידה ובונים בסמוך לבתים אחרים או במידה ומדובר בדירה בתוך בניין קיים, ועוד הרבה.

אתם יכולים לחשוב על כל חבר שלכם שאצלו המקלחת מוצפת פעם בכמה חודשים, או על החברה שסובלת מסתימות במטבח ובשירותים שמשביתים לה את הבית מעת לעת. מקרים אלו הם לרוב תוצאה של תכנון אינסטלציה לקוי, כזה שלא לקח בחשבון עד הסוף את המשתנים הרבים שנכללים בתהליך התקנת מערכות הצנרת, אספקת המים והביוב.

מה כולל תכנון אינסטלציה?

כמו שהוצג קודם על קצה המזלג, בתחילת התהליך של תכנון האינסטלציה בבית שלכם תשבו עם איש מקצוע, שיכול להיות מהנדס או מקצוע אחר הנושק לנושא (כתלות בגודל המבנה ובדרישות התקן שלו). איש המקצוע ישאל אתכם שאלות רבות על המבנה, ובמידת הרלוונטיות גם יערוך סיור במקום, וזאת על מנת לוודא שהמצב בשטח אכן תואם לציפיות שלו, ולאחר מכן יבנה יחד איתכם את תכנון האינסטלציה המתאים ביותר לצרכים שלכם. ניתן כאן כמה דוגמאות לשיקולים הנלקחים בחשבון בעת תכנון אינסטלציה. ראשית, מספר נקודות המים המתוכנן הוא משתנה חשוב ביותר, כמו שניתן לדמיין.

מספר חדרי השירותים, הכיורים, חדר כביסה, מקלחות, מטבח, ברז גינה, מזרקה אם יש ועוד, כל אלה צריכים להילקח בחשבון בעת החישוב של בניית הצנרת ואספקת לחץ מים מספיק לכל נקודות היציאה של המים. יותר מכך, אפילו גודל המקלחת או מספר האנשים הגרים בבית עלול להשפיע על החישוב, שכן אין דין ניקוז מקלחת עמידה, כדין ניקוז ג'קוזי גדול. התכנון חייב לצלול עד לפרט הקטן ביותר, וזאת על מנת למנוע הפתעות בלתי נעימות בהמשך הדרך, כאלה שיהיה קשה מאוד לתקן. דוגמה נוספת היא עניין השיפועים.

נקודה זו משמעותית במיוחד בדירות בתוך בניין קיים שעוברות שיפוץ מהיסוד, אך על הצנרת של הדירה החדשה להתחשב בצרכים של הדיירים האחרים, וכן בתנאי השטח הקיימים. שיפוע קטן מדי שאיננו מתאים לאורך הצינור עלול לעשות בעיות רבות בהמשך הדרך. החל מניקוז איטי, עבור בהצטברות של לכלוך רב וכלה בהיווצרות תכופה של סתימות, אלה רק מקצת הבעיות שעלולות לצוץ במידה והשיפוע של מערכות האינסטלציה שלכם לא יתאים לאופן השימוש בבית. נוסף על עניין התכנון ואופן הפרישה של הצנרת ברחבי המבנה, קיים עניין החומרים שבהם ישתמשו המתקינים.

קיים מגוון רחב של מוצרי אינסטלציה בשוק, כאשר מטבע הדברים חלק מחומרי הגלם אמינים יותר וחלק אמינים פחות. חומרי גלם בעייתיים שמהם עשויה מערכת האינסטלציה שלכם (ויהיו אלה צינורות, ברזים, מחברים, מסננים או משאבות) עלולים לגרום לכם לכאב ראש גדול במהלך השנים במקרה הטוב, ולנזקים של ממש במקרה הפחות טוב.

נזילות, סתימות, יציאה מכלל שימוש של נקודת מים מסוימת ואפילו כשל מערכתי כולל, כל אלו עלולים לנבוע, תרתי משמע, ממערכת אינסטלציה שלא תוכננה כראוי, או שנעשה בה שימוש בחומרי גלם מאיכות ירודה. מערכת כזו תדרוש מכם להזמין אינסטלטור בתכיפות גבוהה, ולעיתים אף עלולה לגרום לנזק תשתיתי לכם או לשכנים, שייעלה לכם כסף רב לתקן.

איך יודעים למי לפנות לצורך התכנון?

אם כבר השתכנעתם שצריך להזמין שירותי תכנון אינסטלציה, ודאי תסכימו שמי שעושה לכם את התכנון חייב להיות בעל ניסיון של שנים רבות בתחום, חברה אמינה בעלת שפע של המלצות ויכולת להבין את פני השטח ולספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לצרכים שלכם. חברת סלע נהרי מעסיקה אנשי מקצוע מהמובילים בתחום של תכנון אינסטלציה, ופועלת הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי.

המומחים של החברה הינם מתכננים מנוסים ביותר, כאלה שיכולים להבין בדיוק למה אתם מצפים מהבית שלכם או מכל פרויקט שבו אתם לוקחים חלק, ויעשו הכול כדי לוודא שמערכת שבסופו של דבר תותקן אצלכם תשמש אתכם היטב ותצטרך תחזוקה מינימלית עד כמה שאפשר. עם פוטנציאל ההשלכות של תכנון אינסטלציה לא מיטבי, ברור שזה לא נושא שכדאי לשחק איתו. כמו שלא הייתם מתפשרים על איכות הבנייה או איכות מערכת החשמל, אל תתפשרו גם כאן.