ספרינקלרים

ספרינקלרים

תכנון מערכות כיבוי אש וספרינקלרים לבניני מגורים, חניונים, קניונים ומרכזים לוגיסטיים על פי תקן NFPA-13, תוך מתן דגש על איכות ובטיחות.

תכנון מערכות כיבוי אש

תכנון מערכות כיבוי אש

במהלך בנייה של מבנה חדש, נדרש כל מתכנן להתייחס לנושא של כיבוי אש. עבור מתבונן מהצד, יכול להיות שמדובר בתהליך שנראה פשוט. מחברים כמה צינורות, דואגים לאספקת מים, וזהו זה. מה כל הבלאגן? לשם מה כל התקנים? ועל מה כל העלויות? הרי לא מדובר במדע טילים, בסופו של דבר. יותר מזה, בלהיטותם לקבל את טופס 4 המיוחל הנדרש לחיבור של המבנה לתשתיות מים וחשמל, ישנם אנשים הבוחרים לזלזל מעט בחשיבות של תכנון מערכות כיבוי אש, במחשבה שמדובר בנושא פשוט יחסית ושאין מה להסתבך איתו. אז זהו, שלא. מדובר בנושא לא פשוט בכלל, עם המון השלכות, הסתעפויות, שיקולים וסכנות.

תכנון נכון של מערכות כיבוי אש הוא עניין של הצלת נפשות, פשוטו כמשמעו, וזלזול בתקנים ובהנחיות עלול להוביל לתוצאות הרות אסון. נוסף על כך, אם מערכת לא מותאמת תותקן במבנה שלכם, הדבר עלול להוביל גם לפגיעה ברכוש, ולעלויות גבוהות בהרבה מאלו שתשלמו בזמן ההתקנה. כאן ננסה לעשות סדר בשיקולים, ההמלצות והחשיבות של תכנון מערכות כיבוי אש בצורה טובה.

אז למה תכנון מערכות כיבוי אש הוא נושא חשוב כל כך?

ראשית, חשוב לזכור שבניגוד לחלקים רבים אחרים במבנה, כמו מערכות התאורה או הניקוז, לבדיקה של מערכות כיבוי אש אין הזדמנות שנייה. המערכות הללו צריכות לתפקד באופן מושלם בניסיון הראשון שלהן, כי ההשלכות במידה והן לא יתפקדו בצורה כזו עלולות להיות קשות. מערכות כיבוי אש הן היחידות המונעות התפשטות של שריפה עד להגעת מכבי האש, ובכך מאפשרות פינוי מהיר של השוהים במבנה ולעיתים אף גדיעה של השריפה בעודה באיבה.

נוסף על כך, מערכות כיבוי אש מאפשרות התרעה בזמן אמת על הימצאותה של שריפה במקום כלשהו בבניין, מה שמאפשר לאנשים בחלקים אחרים, כמו גם לגורמים הרלוונטיים בשעות שמבנה ריק, לדעת שעליהם לדאוג לכיבויה. זו הסיבה הראשית שבגללה חשוב להשקיע בתכנון מערכות כיבוי אש מחשבה רבה. שנית, ישנה חשיבות רבה להתאמה של מערכות כיבוי האש לאופי המבנה. בסיור של החברה המתמחה בהתקנת מערכות כיבוי אש, אנשי המקצוע שלה ייקבעו את רמת הסיכון של המבנה, ייבחנו את מספר האנשים המיועד בכל חלל, יעריכו את רגישות ושווי הציוד שעתיד להיות בכל חדר, יבדקו את אספקת המים לבניין ועוד.

ישנם פרמטרים רבים שישפיעו על הבחירה של מערכת כיבוי האש הנכונה והמתאימה ביותר עבור המבנה שלכם, זו שתעשה את העבודה הטובה ביותר בשעת שריפה, אך גם תאפשר לכם את הגמישות המירבית בשעת הצורך, ותמנע נזקים לא הכרחיים לתשתיות ורכוש. ולבסוף, תכנון מערכות כיבוי אש בצורה מקצועית ייאפשר לכם לא רק לקבל טופס 4 ולהשמיש סוף סוף את המבנה שעליו אתם שוקדים זמן רב ושבבנייתו השקעתם משאבים רבים, אלא גם ייתן לכם לישון בשקט בידיעה שהמבנה, הציוד שבתוכו והאנשים השוהים בו זוכים להגנה המרבית שניתן לתת.

מה עלולות להיות ההשלכות של תכנון לקוי של מערכות כיבוי האש?

על מנת להמחיש את ההשלכות של תכנון לקוי בתחום כיבוי האש, ניתן שתי דוגמאות. הראשונה היא התאמה שגויה של מערכות כיבוי האש לתשתית אספקת המים לבניין. על מנת לעבוד כמו שצריך, דרושה אספקת מים בלחץ גבוה ויציב בכל חלקי מערכת כיבוי האש, כך שכל המתזים יתיזו מים בצורה יעילה ומיטבית לעבר מקור האש. לעיתים קרובות אספקת המים לבניין לא עונה לדרישה הזו, ולכן יש צורך בהתקנה של מכלול ייעודי לשימוש בלעדי של מערכת כיבוי האש. במידה והלחץ לא יהיה מספיק, הרי כמעט באותה מידה היה אפשר שלא להתקין מערכת כיבוי אש כל עיקר.

מתזים שאינם מוזנים במים בלחץ גבוה לא יצליחו להשתלט על האש, מה שהופך אותם ללא יעילים בעליל. דוגמה שנייה היא בחירה של מערכת מתזים שאינה מתאימה לסביבה שבה נמצא המבנה. מבלי להיכנס לפרטים, נמצאות בשוק מערכות המתאימות לחללים עם ציוד אלקטרוני יקר, מערכות המותאמות לאזורים קרים במיוחד, מערכות פשוטות וגמישות שמאפשרות שינויים לאחר ההתקנה בקלות יחסית, ועוד.

לכל מערכת כיבוי אש שכזו יתרונות וחסרונות משלה, וקשה להמעיט בערכו של איש מקצוע מיומן שיידע לייעץ לכם על המערכת שמתאימה בצורה הטובה ביותר לחלל שלכם. נוסף על כך, מערכות כיבוי אש שונות דורשות תחזוקה ברמה שונה, וזו עוד נקודה שיש לקחת בחשבון.

אז מה כדאי לעשות?

אחרי שהבהרנו שהנושא של תכנון מערכות כיבוי אש הוא לא משחק ילדים, חשוב לפנות לחברה מקצועית, אמינה ובעלת ניסיון. חברה כזו, המעסיקה אנשי מקצוע מהטובים בתחום, תדע הן לייעץ לכם בנוגע למערכת כיבוי האש המתאימה ביותר למבנה שלכם, והן להתקין ולתחזק אותה עבורכם כך שהיא תשמש אתכם לאורך זמן רב.

הבחירה בחברה איכותית ואמינה חשובה במקרה של תכנון מערכות כיבוי אש אפילו יותר מאשר בדרך כלל. כמו שאומר הפתגם המפורסם, בהצלת חיים אין הזדמנות שנייה. אצלנו בחברת סלע נהרי מציעים לכם שירותי תכנון מערכות כיבוי אש על ידי מהנדסים מנוסים, מקצועיים ומיומנים מאד שיספקו לכם את הפתרון הנכון, באופן הנכון.